ZAPROSZENIE

Z przyjemnością zapraszamy Państwa na specjalną
XII EDYCJĘ

OGÓLNOPOLSKICH WARSZTATÓW WODZIREJÓW DOBREJ ZABAWY

Otrębusy 07 – 10 lipca 2014 r.

Edycję specjalną, bo organizowaną w Mateczniku Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach pod Warszawą.

Tym razem przez trzy dni chcemy oddychać atmosferą miejsca, w którym na nowo ożywają tradycyjne polskie tańce i pieśni. Ożywają i raz jeszcze wchodzą do kanonu kultury. To prawda, że w uwspółcześnionej wersji ale za to doskonale nadającej się do wykorzystania przez wodzirejów. Na Warsztatach będziemy czerpać wzorce od mistrzów, na co dzień tańczących w „Mazowszu”. Będą nas oni uczyć tańców narodowych: mazura, kujawiaka, oberka, krakowiaka i poloneza.

W czasach, gdy Adam Mickiewicz był młodym chłopcem, prowadzenie poloneza było sztuką, która odchodziła w zapomnienie. Dlatego Mistrz Adam przełożył jej zamknięty język gestów i ruchów na język poezji. Dzięki temu wiemy, że taniec prowadzony przez Podkomorzego, był opowieścią pełną uczuć, emocji i znaczeń:

„A on stąpa powoli, niby od niechcenia;

Ale z każdego kroku, z każdego ruszenia

Można tancerza czucia i myśli wyczytać…”

Mamy nadzieję, że po Warsztatach wodzireje prowadząc poloneza będą potrafili nadać wyraz stawianym na parkiecie krokom i czynionym gestom. Sprawdzimy to, bo finałem naszej wyprawy do Matecznika będzie konkurs pod hasłem: „Kto najlepiej poloneza wodzi?”.

Zanim jednak finał nastąpi, poznamy też polskie tańce regionalne. Jakie to będą tańce? A choćby te z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego:

„…Tam trefne plęsy z ukłony,

Tam i cenar i goniony.”

Czy akurat będzie to cenar i goniony, nie wiemy ale na pewno nie zabraknie „plęsów i ukłonów” oraz dobrej zabawy przy okazji nauki.

W trakcie Warsztatów zwiedzimy Matecznik „Mazowsza”, dowiemy się ciekawych rzeczy nie tylko o historii zespołu i wykonywanych przezeń tańców ale też o współczesnym ich odbiorze. Bo tańce narodowe i regionalne to nie tylko skansen tradycji. Ich rytm i melodia wciąż przenikają nasze życie. Warto to usłyszeć, zrozumieć bo jest to żywe źródło inspiracji dla wodzireja.

Do podnoszenia umiejętności zawodowych inspirować nas będą nie tylko duchy historii ale i współczesne wyzwania stojące przed wodzirejami: nowoczesne rytmy i melodie, pojawiające się trendy kulturowe i nowinki techniczne. Tajemnice swojego warsztatu prezentować będą najlepsi z nas. Będziemy mieli okazję podglądać Karola Gawła, mistrza rock and roll’a i jive’a. Dzięki Oli Łużeckiej poznamy wiele układów tanecznych do wykorzystania w pracy. Od Jacka Kozielskiego dowiemy się, jak sobie radzić z aparaturą nagłaśniającą aby w pełni wykorzystać jej możliwości i zniwelować wady. Będziemy mieli wiele okazji, żeby dyskutować o naszych sprawach.

Tradycyjnie nasze Warsztaty połączymy z formacją duchową. Codziennie będziemy mogli uczestniczyć we Mszy świętej a Ksiądz Władysław Zązel swoim dobrym słowem przynagli nas do dobrego życia.

Koszt Warsztatów – 890 zł brutto. Cena obejmuje 4 noclegi, całodzienne wyżywienie (3 posiłki), uczestnictwo w programie dydaktycznym, materiały poglądowe na płycie dvd, udział w „Wieczorze Wodzireja” i niepowtarzalną atmosferę.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca 2014 r. Należy wypełnić formularz zgłoszenia ze strony www.wodzirejowie.pl oraz wnieść opłatę lub zaliczkę – 300 zł. Dalsze informacje i dane do przelewu również na stronie www.wodzirejowie.pl

Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszają organizatorzy:

Rafał Folwarski

Arkadiusz Sałek

Mariusz Dmowski

Rafał Ratuski

Bogdan Kowalski

Email: warsztaty@wodzirejowie.pl


Dobrej zabawy :-)